Музейният детски кът е резултат от съвместен проект на Нов български университет, Департамент Археология и Национален музей „Земята и хората“. Изграждането му е в рамките на програма за подобряване на работата на българските музеи с деца, финансирана от фондация „Америка за България”.
Децата заедно със своите възрастни придружители играят и учат самостоятелно. В къта има няколко модула с тема, указания и задачи, които детето, с помощта на придружителя, може да изпълни.
Детският кът представя основна научна информация за минералите и тяхната употреба в ежедневието под формата на игра. Децата разрешават минерални загадки като „Може ли скалата да плува във вода?”, „Рубин ли е наистина Рубинът на Черния Принц, вграден в английската кралска корона?” и т.н. чрез игри, разработени за тях от екипа на музея, специалисти от НБУ, педагози и психолози.
Геоложкият кът е предназначен за съвместни занимания на децата с техните възрастни придружители. За пълноценен образователен ефект от игрите е препоръчително един възрастен да придружава не повече от 4 деца.
ПРАВИЛА ЗА ПОЛЗВАНЕ:
- Всички деца до 12-годишна възраст трябва да бъдат придружени от възрастен
- Капацитетът на Геоложкия кът е максимум 12 деца
- Благодарим ви за съдействието да поддържаме Геоложкия кът в добро състояние, чист и подреден
- Безопасността на децата е отговорност на техните придружители
МОДУЛИ:
ПОДРЕДИ ПЪЗЕЛ:
Дали формата на кристалите ни помага да определим вида минерал?
Подреждане на пъзел кристал, изработен по формата на определен минерал. Сравнява се със снимката и името на минерала.
НАРИСУВАЙ МИНЕРАЛ: Трудно ли е да нарисуваш минерал?
Копиране от клише на минерал, намиране на оригиналния минерал с неговото название. Полученото изображение може да се отнесе у дома.
СЕМЕЙНИ КУТИИ: С дружни сили, цялото семейство може да намери решение на нашите ГЕОзагадки: отворете, прочетете и разгледайте внимателно съдържанието на всяка кутия, поиграйте и намерете отговора.
За да решите ГЕОзагадките, първо трябва да прочетете инструкциите (една за възрастните и друга за децата).
НАПРАВИ КРИСТАЛ
Колко пъти се повтарят еднаквите стени в твоя кристала? Как се нарича формата на кристала?
Сглобяване на симетрични кристални форми с магнитен 3D пъзел по заснети образци.
СВЕТЪТ ПОД МИКРОСКОП
Защо някои минерали приличат на кубче, други на плочка, моливче, люспа, клонче, игла, ветрило?...
Разглеждане на минерали под микроскоп. Групиране по прилики и цветове.
МИНЕРАЛИ - МАТЕРИАЛИ - ИЗДЕЛИЯ: От какво се правят стъклото, тебеширите, самолетите или бенгалският огън? Използваме предмети без да знаем, че са получени от различни минерали. Играта учи децата от кои суровини и руди се изработват различни предмети.
БЪДИ ГЕОЛОГ
Знаеш ли с какво се занимават геолозите?
Можеш да седнеш на бюрото на геолога; да разгледаш колекции от минерали, скали и фосили, геоложка карта, геохроноложка таблица, книги и пособия; да определяш минерали.
През тази година в помощ на екипа на музея се притече като доброволец Александра Чобанова на 12 години, която успешно провеждаше занимания с деца в геоложкия кът и развеждаше ученически групи до 4 клас в експозициите на музея.
Александра Чобанова провежда занимания с деца в геоложкия кътАлександра Чобанова провежда разказва на деца как се образуват кристалите