МУЗЕЙНА ИГРА
Намери и се снимай!

Включи се в играта на Националния музей „Земята и хората“!

Всеки петък ще публикуваме въпрос, свързан с експозициите на музея.

Всички, които до следващия четвъртък изпратят своя снимка, имена, телефон и правилния отговор на адрес earth.and.man@gmail.com, ще участват в томбола с награда – минерален образец!
Моля, отбележете съгласие или несъгласие снимката ви да бъде публикувана в сайта и страницата на музея!

Печелившият участник и правилният отговор ще се обявяват в петък в сайта и във Фейсбук страницата на музея.

Участниците следва да спазват регламента на играта, описан подробно по-горе!


Тази седмица няма подаден верен отговор. Въпросът остава същия.

ВЪПРОС:
В кой край на България се срещат най-хубавите прозрачни кристали от зелен епидот?
Изпрати своя снимка пред витрина с минерал по избор.


Подсказка:
Редките минерали от цял свят са в експозиция „Минерали на Земята“, рудите и суровините са в „Минерални ресурси на Земята“. Българските редки минерали са обособени в „Минерали от България“, а българските руди и суровини – в „Минерални ресурси от България“. Продуктите, произведени с използването на природни суровини, са експонирани в „Материали“. Има експозиции „Гигантски кристали“, „Скъпоценни и декоративни камъни“, както и няколко временни и гостуващи експозиции.

КОНТАКТИ:

Адрес:
гр. София 1421
бул. "Черни връх" № 4
телефон: 02 865 6639
е-mail: earth.and.man@gmail.com


Вътрешен канал за подаване на сигнали по ЗЗЛПСПОИН

signali@earthandman.org

ЗА ПОСЕТИТЕЛЯ:

Web DIAGNOSTIKA

Диагностиката на минерали и скъпоценни камъни се извършва в сряда от 10.00 до 12.00 ч. по предварителна заявка на телефон 02 865 69 42.
НМ "Земята и хората" не извършва диагностика на метеорити.

Магазин „Интергеоресурс“, намиращ се в сградата на Национален музей „Земята и хората“, бул. „Черни връх“ № 4, е отворен.
Работно време: всеки ден от 10:00 – 18:00 ч.
Тел.: +359 885695349

Информация за всички, които очакват изложенията на минерали, скъпоценни камъни и фосили в НМ „Земята и хората“. Публикуваме графика за провеждането им през 2025 година.

Експозицията на раздел „Минерали на България“ се разшири с нова тематична изложба „Уникални минерални находки от България“ по проект, финансиран от Министерство на културата. В 6 витрини са експонирани минерали с най-красиви кристали, редки цветове и форми, подбирани в продължение на десетки години от стотици геолози и колекционери от всички кътчета на България.


„Зелената приказка на камъка“

Това е името на новата временна експозиция в НМ „Земята и хората“. Цветът на минералите е първото тяхно качество, което забелязваме. Зеленият цвят е символ на пролетта и оптимизма, носи със себе си чувството за живот. От известните над 6000 минерални вида, 900 имат зелен цвят или нюанс. В този лабиринт от красота, шест витрини в експозиционната зала на музея разкриват тайните на някои от най-великолепните минерали. Всяка витрина разказва уникална история на цвета, блясъка и магията, която природата е създала преди милиони години. Всички минерални образци са от фондовете на музея. Експонирани са някои от най-впечатляващите със своя блясък, рисунък и разнообразие на зелени цветове минерали. Групирани са в зависимост от химичния елемент - хромофор, който се съдържа в тях и е носител на зеления цвят: мед, желязо, хром, ванадий, титан, никел, кобалт и други.

ВИЖ ОЩЕ


Конкрециите са минерални агрегати с концентрично-слоест строеж, формирани при локалното натрупване на вещества в седиментни скали и почви.
Конкрециите се отличават с разнообразен състав, строеж, морфология и възраст на вместващите ги скали, а също и с различни физикохимични свойства на включващите ги почви.
Много често минералите в конкрециите са подредени в прекрасни природни картини, скрити зад привидно еднообразна външна обвивка.
Изложбата представя полирани срезове от сулфидно карбонатни (сидеритови, калцитни и пиритни) конкреции от палеозойски и юрски скали от района на гр. Своге.


Временна изложба „Умни минерали за умни телефони“, спонсорирана от Тинтява експлорейшън АД.

Как се раждат смартфоните? Има ли връзка между добива на мед в Чили, САЩ и Китай с това да се свържете с близките си, които са на километри от вас?
За да се чуете и видите с тях, просто включвате смартфона си.
Каква е ролята на минералите? Кои са десетте най-използвани материала в смартфона? Какви са наличните запаси от суровини?
За колко време ще стигнат? Защо е важно рециклирането на стари телефони?
С отговори на тези въпроси и с много други неизвестни факти ще Ви запознае изложбата „Умни минерали за умни телефони“.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ ЗА МУЗЕЯ

ЕКСПОЗИЦИИ

ВИРТУАЛНА РАЗХОДКА:

Проект „Създаване на 3D 360º HDR 4K виртуална разходка с интерактивни тагове за интернет сайта и FB профила на НМ „Земята и хората“ е финансиран от Национален фонд „Култура“ по програма „Културно наследство", договор № 5-KN147SPKN/2021 г.

ОЩЕ ЗА ПРОЕКТА

Видеовизитка на Национален музей "Земята и хората"

Видеовизитката на НМ "Земята и хората" е създадена с финансовата подкрепа на Национален Фонд "Култура" по ПРОГРАМА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И РАЗВИТИЕ НА ДЪРЖАВНИ, РЕГИОНАЛНИ И ОБЩИНСКИ КУЛТУРНИ ИНСТИТУТИ, договор № VRKI-2022-2 26/07/2022 г. #НационаленФондКултура

АКТУАЛНО:

ПРОГРАМА ЗА МЕСЕЦ ЯНУАРИ 2025 г.

Представяне на фотоалбум посветен на изследванията на прилепите и пещерите на Виетнам
на 7 януари от 18:00 часа
Вход свободен

Фотоизложба "Прилепите на Виетнам"
от 8 до 16 януари от 10:00 до 18:00 часа
Вход с музейни билети

Церемония по награждаване на одобрени проекти в инициативата „Ти и Lidl за нашето утре“
на 9 януари от 10 до 15 часа
Вход с покани на организаторите

Моден салон „Абитуриенти“
от 22 до 26 януари от 10:00 до 19:00 часа
Вход свободен

Временна изложба
„Нови постъпления 2024“
Вход с музейни билети

Временна изложба
„Зелената приказка на камъка“
Вход с музейни билети

Временна изложба
„В чудния свят на конкрециите“-
колекция на Ванюша Иванов
Вход с музейни билети

Временна изложба
„Умни минерали за умни телефони“
Вход с музейни билети

Забележка: Програмата подлежи на актуализиране

Благодарение на дарение от "Асарел Инвестмънт" ЕАД, "Школата по геология и минералогия" към НМ "Земята и хората" се сдоби с нов бинокулярен стереомикроскоп.

ВИЖ ПОВЕЧЕ